Николай Генчев, главен изпълнителен директор на „УНИКА България“
– Последното ви интервю за в. „Застраховател прес“ беше преди близо година. Тогава сте информирали нашите читатели за представянето на двете компании „УНИКА“ в България през 2013 и първото тримесечие на 2014 година. Отбелязали сте, че за 2013 г. те са постигнали общо 109.8 млн. лв. брутен премиен приход с над 2.5 млн. лева повече спрямо 2012 година. Бихте ли казали каква е оценката ви по този показател през изминалата 2014 година, която беше трудна за застрахователите.
–За цялата 2014 г. „УНИКА България“ записа над 105 милиона лева премиен приход. Това представлява минимален спад от 4% на годишна база. Причините са в съзнателно предприетия от нас радикален подход по отношение на автомобилното застраховане. От една страна, тъй като ГО на автомобилистите ни носи загуби година след година, решихме значително да ограничим портфейла си по тази застраховка и да концентрираме фокуса си само в определени сегменти с по-добър рисков профил. От друга страна, поради твърде високата честота на щети в „Каско“ въведохме задължително самоучастие за индивидуални клиенти в средата на 2014 година. Въпреки рестрикциите по автомобилните линии бизнес успяхме да компенсираме почти изцяло спада на приходите на компанията благодарение на много доброто развитие на продажбите и двуцифрените ръстове в здравното застраховане, животозастраховането и застраховките на отговорности. Нашата смела стратегия за промяна вече дава първите резултати.
– Другият радостен факт, който отчетохте, бе нарасналият брой на нови ваши клиенти в общото и в животозастраховането. Как стигнахте до този ръст и продължава ли линията му да върви нагоре? И още – само израз на доверие ли е този факт?
-Традиционно отчитаме, че продуктите на „УНИКА България“ в имущественото застраховане, отговорностите, спестовния и рисковия живот, както и здравното застраховане са сред най-добре структурираните, предлагащи различни възможности и широка палитра от гъвкави покрития. Това безспорно е предимство. Освен това е доказателство за традиции и професионализъм. Със сигурност, особено ако говорим извън силно ценово ориентираните моторни линии, доверието от страна на клиента има голямо значение и е фактор при избора на застраховател. Но, разбира се, продажбите не се случват от само себе си, а са плод на ежедневни и ежеминутни усилия на целия екип на компанията. Затова стремежът ни е да бъдем отдадени на хората, непрекъснато да се усъвършенстваме и да бъдем успешни във всичко, което правим, и така да мотивираме лоялността на клиентите си.
– Няма да отмина още една радостна за вас констатация – обявихте, че през първото тримесечие на 2014 година сте удвоили приходите от здравното застраховане спрямо същия период на предходната година. Продължи ли тази тенденция до края на годината, а и през първите три месеца на настоящата 2015 година?
-Да, тази тенденция ясно се запази през цялата изминала година и продължава през началото на тази. Тук отново продуктите на „УНИКА България“ покриват пълния спектър на клиентските нужди. Предлагаме разнообразни покрития и възможни решения на конкурентни цени. Можем да предложим индивидуално решение за застрахователна защита на здравето на всеки клиент и на неговото семейство в зависимост от нуждите и възможностите му. Както много пъти съм посочвал, такива застраховки са особено актуални и нужни точно в ситуация на крайно неефективно работеща държавна здравна система, каквато е у нас за съжаление. Така че всеки трябва да поеме лично отговорността за подсигуряване на качествено здравеопазване за себе си и близките си. Все още обаче този пазар у нас е силно доминиран от корпоративните застраховки под формата на т.нар. социални придобивки за служителите. Това пък предопределя и изострянето на ценовата конкуренция в този сегмент, с твърде много играчи и вариращи практики. Със сигурност оптимизацията и ефективните контролни механизми при ликвидацията на щети по здравно застраховане са или ще бъдат на дневен ред при всички колеги.
– Интересно ще е за всички ни да разберем в такъв случай каква е формулата на успеха на „УНИКА България“. Знам, че една от съставките й е развитието и удовлетвореността на служителите. Как го постигате?
-„УНИКА България“ се стреми да бъде предпочитан работодател на нашия застрахователен пазар. Смятам, че го постигаме успешно. Дори и във времена на големи промени, много предизвикателства и трудности, каквито са днешните. Доколкото ми е известно, „УНИКА“ е единственият застраховател на нашия пазар, който системно и последователно разработва и прилага пълна гама от стратегически решения в областта на човешките ресурси. Имаме например ясни и обективни процедури и критерии за подбор на персонал, въвеждащи обучения, програма за идентифициране и развитие на талантите, постоянни обучения и повишаване на уменията на средния мениджмънт, програма за споделяне на знания и т.н. За нас ключовият фактор за успех са правилните хора на правилните места. Имаме хората, остава „само“ да ги развиваме и поставяме там, където са ни най-нужни в момента.
– Как стои въпросът към този момент с ниското проникване на имущественото застраховане в България? Кои са причините за него?
-Образно казано, 90% от домакинствата в България притежават собствен дом. Това е базирано на вековни ценности и народопсихология. Но, от друга страна, едва 9% от тези домове имат някаква застрахователна защита. В по-развитите пазари от Западна и Централна Европа пропорцията на застраховани жилища е тъкмо обратната. Причините у нас да е така отново може да се търсят в народопсихологията и навиците на българина, както и постепенното неглижиране на тази застраховка през последния четвърт век след края на епохата на социализма. Същевременно недоимъкът или липсата на финансов ресурс също оказват своето негативно влияние. Особено през последните години след световната финансова криза, когато наблюдаваме трайна тенденция към песимистични очаквания у хората и въздържане от харчене. Само че застраховката е инвестиция в сигурност, а не типичен разход. Което обаче трябва първо да се осъзнае на масово ниво. Така че все пак според мен на първо място е застрахователната култура на населението. И това е едно голямо поле, на което и застрахователите, и посредниците, а и медиите трябва да работим заедно.
– Кое е най-радостното постижение на застрахователния пазар през 2014 г. и какво предизвика общото ви неудовлетворение?
-Пазарната статистика за 2014 година показа обнадеждаващи ръстове в животозастраховането и минимално раздвижване в общото застраховане. Въпреки че на макроикономическо ниво няма особени основания за оптимизъм, това е добър сигнал. Да се надяваме, че позитивната тенденция ще се запази и през настоящата година. От друга страна, миналата година постави сериозни изпитания пред застрахователната индустрия с редица тежки щети и природни бедствия. Чест прави на гилдията бързата, гъвкава и адекватна реакция след унищожителната градушка в София в началото на месец юли. Освен този случай държа да отбележа и изключително отговорното, европейско и хуманно отношение на „УНИКА България“ след трагичния взрив в Горни Лом, отнел живота на 15 човека. Без да се съобразяваме с формални изисквания, бюрократични процедури и юридически усложнения, ние решихме и смело оповестихме намерението си сами да издирим наследниците на загиналите и да изплатим максимално бързо пълните обезщетения. Обещание, което, разбира се, спазихме! Защото ние в „УНИКА“ смятаме, че така трябва да се прави застраховане.
От друга страна, както вече съм коментирал, 2014 година продължи да ни показва завръщане към недобри практики и отдалечаване от европейските стандарти. Липсата на прозрачност в редица практики в индустрията, включително и със съмнения за заобикаляне на законовите норми, става все по-типична черта на пазара ни. Ценовите войни в основните линии бизнес продължават да доминират конкуренцията между участниците. Като цяло няма видимо движение към повишаване на качеството на услугите, предлагани на клиентите по застраховки.
– Вие участвате в обсъжданията на проекта за нов Кодекс за застраховане и като член на УС на АБЗ, и като един от изявените застрахователи, а и като член на екипа и ръководител на „УНИКА България“, вашето най – общо впечатление?
-Подготвяният изцяло нов Кодекс за застраховането концентрира съществени усилия и дискусии в гилдията и в надзорната институция. Предвижданите промени, най-вече в светлината на Платежоспособност 2, са значителни. Това е и добър шанс за поправяне или прокарване на много необходими текстове. Редица пазарни практики имат нужда от законова регулация, има противоречиви тълкувания, които също би било добре да се изяснят, а и съвременният технологичен свят поставя съвсем нови очаквания пред застрахователните отношения. Най-вероятно обаче определени въпроси ще бъдат решени по-скоро по пътя на лобирането, а не по пътя на професионалния диалог.
– Накъде върви според вас българското застраховане през тази за съжаление още по-тежка за застрахователите година и как ще преодолеете огромните трудности вие от „ УНИКА България“?
-В началото на годината отговорих, че не очаквам значителни промени по същина. Въпреки предвижданото ново законодателство. Всъщност в по-дългосрочен аспект то ще доведе до нарастване на бюрокрацията, като големите международни играчи ще стават все по-трудно конкурентни на локалните играчи, които могат да си позволят повече гъвкавост. Не мисля, че има политическа воля или достатъчно енергия в самата индустрия за значими размествания. Както вече бе отбелязвано, интересно ще бъде също да видим дали застрахователният сектор, по аналогия на другите финансови отрасли, няма също да премине през някакви публични дебати за качеството на активите и на упражнявания надзор.
Що се отнася до „УНИКА България“ ние просто продължаваме да следваме неотклонно начертаната ни смела стратегия за реструктуриране на портфейла, оптимизиране на дейността и устойчиво печелившо развитие. Нелека, но вдъхновяваща задача, чиито окуражаващи резултати ние вече виждаме.
– Имайки предвид последните природни бедствия и многобройни събития, смятате ли, че отново и отново трябва да се постави с цялата му сериозност въпросът за застрахователния пул?
-Нашето мнение винаги е било, че повишаването на застрахователното проникване задължително трябва да минава през повишаване на осъзнатото търсене на застрахователна защита. Хората трябва да осъзнаят рисковете, на които са изложени самите те, тяхната собственост, техните семейства. След това трябва да разберат какво им предлага застраховането като протекция. Едва тогава те ще могат убедено и информирано да направят своя личен избор и да купят определени застраховки. Евентуална задължителна застраховка, която ще бъде масово възприемана като квази данък, със сигурност няма да помогне в това отношение. От друга страна, държавните помощи при бедствия и аварии на практика изместват нуждата от застрахователна защита, защото населението винаги ще очаква обезщетение от държавата. А правилният механизъм според нас е чрез застрахователната индустрия.
– Какви са очакванията ви за финансовите резултати на застрахователите през 2014 година? Как искате да изглежда застрахователният ни пазар през 2015 година и какво място си мечтаете да заемат двете дружества на „УНИКА“ в България?
-Финансовите резултати на застрахователния сектор за 2014 г. са в значителна степен влошени спрямо предходната година заради природните бедствия. Само градушката в София оценяваме на 100 милиона евро, предимно в линията „Каско“. В зависимост от презастрахователната си програма всеки български застраховател понася различна част от тази колосална сума на щетите. Определени предизвикателства традиционно поставя и „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Разбирането и анализирането на резултатите в тази линия се оказват доста различни според това кой ги прави. Докато за едни компании номинално това е печеливш бизнес, то за други той е константно губещ. Явно има различни практики или модели. Все още финансовите отчети на всички компании не са публично достъпни, но ще бъде интересен анализът им.
Както вече споменах, надявам се 2015 година да покаже продължаващ ръст на пазара. За нас в „УНИКА България“ целта е да разширим и утвърдим позициите си в конкретно определени сегменти и линии бизнес. Нещо, за което имаме ясно изработена визия и планове. За нас е важно устойчивото печелившо развитие. Само така можем да отговорим на дългосрочните очаквания за стабилност и надеждност от страна на нашите клиенти и акционери. Вярвам, че в края на годината ще се поздравим с поредните успехи на „УНИКА“ в това отношение.
Въпросите зададе Петър Андасаров
Източник: zastrahovatel.com