В ежедневието двойките често спорят за пари. Възможно е това да бъде от полза, ако работят в екип вкъщи, както и на работното място, но колко от финансовите решения в домакинството се вземат само от единия партньор?
Дългогодишно проучване изследва финансовите възможности на двойки, за да им предложи решение как в бъдеще да се възползват максимално от парите си.
Лей Пан, старши икономист на ING Банк , потвърждава, че в една двойка много от решенията се вземат съвместно и от двамата партньори.
В екипа няма „Аз“
Първият етап от дългогодишното изследване на Пан, попитало 1 116 двойки в Холандия каква роля заемат в харченето и в спестяването на средства и каква е степента им на споделяне на доходите в домакинството.
Резултатите потвърждават, че до известна степен други хора оказват влияние върху почти всяко финансово решение в домакинството. Повишаването на финансовите възможности би могло да означава да се вземат предвид личностите и предразсъдъците не само на индивидите, а и на техните най-близки и роднини, както и да се разгледа как техните роли и взаимоотношения са оформени и се развиват.
1. Пътуване заедно
В повечето случаи празниците (65%) или дълготрайните стоки (63%) са споделени покупки. Това не важи за облеклото, детските грижи и подаръци.
2. „Къде ще отидем?“
Само 52% от анкетираните разглеждат празниците си като двойка, но 87% от двойките казват, че окончателното решение се взема съвместно.
3. Репетирайте
Само 35% от двойките вземат заедно решенията за покупка на детски дрехи. Въпреки това, 57% казват, че са разделили сметката.
4. Не по-лошо за износване
37% от респодентите споделят, че изборът на дрехи за единия или за другия партньор се извършва съвместно.
5. „Защо трябва и аз да плащам?“
Мъжете са по-склонни да казват, че плащат за покупки, в чийто избор изобщо не са участвали.
6. Двойна неприятност
76% от анкетираните двойки заявяват, че споделят повече от половината си доходи. 6% твърдят, че изобщо не споделят това, което получават.
Източник: nnbulgaria.com