Мартин Димитров: Месечната „Гражданска отговорност” ще доведе до по-висока събираемост на премиите
Share

Месечната „Гражданска отговорност” за сезонните превозни средства е, на първо място, справедлива мярка – всеки да плаща толкова, колкото ползва, но тя ще доведе и до по-висока събираемост. Това каза пред БНР народният представител от гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров.

„Има възможност да се плаща на всякакви периоди – т.е. да има „Гражданска отговорност” от един месец, от два месеца, от три месеца, от шест месеца и така до една година”, обобщи той промените в Кодекса за застраховането.

„Постигнали сме единомислие по темата с колегите от управляващото мнозинство и вярваме, че скоро законодателната ни инициатива ще стане реалност”, уверено обяви Мартин Димитров.

В началото на юли проектопромяната беше внесена в Народното събрание. Тогава вносителите посочиха, че ако предложената от тях промяна не бъде приета, има риск от множество дерегистрации в края и автоматични регистрации в началото на новия сезон на тези превозни средства.

От Асоциация на българските застрахователи заявиха, че точно промяната ще доведе до постоянна и масова регистрация и дерегистрация при сезонна „Гражданска отговорност”. Те напомниха, че голяма част от щетите се случват извън сезона и че повечето мотористи карат без застраховка.

АБЗ по принцип е против въвеждането на сезонна полица „Гражданска отговорност”. През пролетта, когато рокерите се вдигнаха на протест, от асоциацията изнесоха данни, според които щетите, причинени от мотоциклетисти през есенно-зимния период, представляват значителна част от всички такива щети: през 2013 г. – 25,58%; през 2014 г. – 30,91%; през 2015 г. – 26,09%. Към 05.04.2016 г. броят на незастрахованите мотоциклети и мотопеди е 76%, съобщиха от АБЗ. Към 30.06. 2015 г., във върховата точка на сезона, незастрахованите мотоциклети и мотопеди са били 63%.

От АБЗ смятат, че дерегистрацията ще създаде дисциплиниращ ефект, а онези, които протестират, са традиционно незастраховащите се притежатели на мотоциклети.

Според вносителите на законопроекта пък дерегистрацията ще създаде неудобство на ползвателите на този вид превозни средства, а от друга – ще натовари безсмислено администрацията на МВР и Гаранционния фонд и ще е причина за ненужно цялостно забавяне на работата им поради свръхнатоварване.

Вносителите на законопроекта цитираха данни на Пътна полиция, според които регистрираните мотоциклети са над 150 000. „ЗП”

Източник: zastrahovatel.com

1 коментар

Вашият коментар