Умората при шофиране е една от причините за стотици смъртни случаи всяка година. Умората е частична причина за около 30% от тежките катастрофи. Тя може да е също толкова смъртоносна, колкото са шофирането в пияно състояние и превишената скорост.>
Умората е коварна, защото настъпва неусетно и често пъти водачът не осъзнава, че е твърде уморен, за да шофира. Въпреки това, водачите могат да разпознават дадени симптоми на умората и да спрат да шофират преди да е станало твърде късно.
Симптомите
Съществуват няколко лесно различими знака, които показват кога човек е уморен: прозяваш се често, трудно ти е да държиш главата изправена и очите отворени, очите ти парят, зрението ти започва да се замъглява, започват да ти се привиждат “неща”, разсейваш се, мислиш за всичко друго, но не и за пътя, ставаш нетърпелив и взимаш необмислени решения, чувстваш се гладен или жаден, ръцете ти се изпотяват, реакциите ти са забавени, чувстваш се некомфортно, скоростта ти е нестабилна, започваш да грешиш при сменянето на скоростите, блуждаеш по осевата линия, навлизаш в насрещното платно или залиташ към банкета, чуваш бръмчене или жужене в ушите си, не забелязваш превозно средство докато не те изпревари внезапно, не си спомняш кога си изминал последните няколко километра.
Как да избегнем умората при дълги пътувания
Съществуват няколко прости начина да избегнем умората. Прилагането им помага за успешното пристигане в крайната точка на пътуването: планирай пътуването си така, че да се наспиш добре през нощта преди него (приблизително 7-8 часа сън). Предвиди не повече от 8-10 часа шофиране на ден. Колкото по-дълго караш, толкова по-дълго ще трябва да компенсираш умората.
Планирай редовни почивки (минимум 15 мин. на всеки 2 часа), предвиди пътуването ти да започне рано през деня и се стреми да не караш през нощта. Планирай да преспиш някъде когато спреш, излез от превозното средство и се разходи малко, направи лека гимнастика като дишаш дълбоко.
Ако е възможно, от време на време предавай волана другиму. Спътниците ти могат да ти подскажат ако показваш симптоми на умора по време на пътуването, яж добре балансирана храна – нито твърде обилна, нито твърде оскъдна. По възможност яж в нормалните за хранене часове. Това ще те принуди към спиране за почивки (избягвай мазните храни – те карат човек да се чувства сънлив), не пий алкохол преди шофиране или по време на почивките – той успива.
Провери какви лекарства взимаш – някои медикаменти намаляват остротата на възприятията или причиняват сънливост. Ако твоите лекарства са такива, допитай се до лекаря си дали можеш да ги спреш за периода на пътуването.
Митове и факти
Съществуват много митове за умората при шофиране
Мит: Ще е по-безопасно ако пътувам през нощта, защото ще избегна натовареното движение през деня.
Факт: Тялото ти е настроено по нормален 24-часов биологичен часовник. Ако шофираш по време, по което нормално би спал, тогава борбата ти със съня би била жестока. Вероятността от заспиване на волана след нормалното време за лягане, особено в малките часове на нощта, е голяма.
Мит: Добра идея е да се потегли на пътешествие след работа.
Факт: Това е най-неподходящото време за потегляне. Физиката и/или умът ти са били под напрежение през целия ден и след работа си уморен, дори и да не го съзнаваш. Най-добре е да се наспиш през нощта и да потеглиш на следващата сутрин.
Мит: Силната музика ще ме държи буден.
Факт: Това може да помогне за известно време, но не и за дълго. Силната музика също така може да разсее вниманието ти от шофирането и дори да те приспи!
Мит: Термос с кафе или друга кофеинова напитка ще ме държи буден.
Факт: Кофеинът е само краткотрайно решение и ефектът му ще намалява, толкова бързо, колкото по-често го пиеш.
Мит: Поток свеж въздух от прозореца ще ме държи буден.
Факт: Това може да те ободри за кратко, но ако си изморен, единственото решение е сънят!
Източник: iaic.bg