„Хеликоптерни пари“ е термин, който описва майките и бащите, които постоянно кръжат около децата си и ги задушават с желанието си да им помагат?!
Съвсем малко хора в действителност са чували за „хеликоптерните“ пари. Този термин всъщност описва процеса, чрез който властите стимулират развитието на икономиката.
Път към растежа?
Концепцията за „хеликоптерните пари“ се споменава за първи път от известния икономист Милтън Фридман в доклада му от 1969 г.: „Оптимално количество на парите“. Тази идея пробива отново в медиите през 2014 г., когато няколко старши икономисти, включително Вилем Бойтер, който пише за уебсайта Economics E-Journal, твърдят, че това може да бъде един от начините за насърчаване на растежа. Бойтер пише, че централните банки могат просто да дават пари на хората. Идеята е в това, че тогава хората ще имат допълнителни пари за харчене за стоки и услуги, а това ще доведе отново до растеж на икономиката.
Да полетим нависоко
Ако „хеликоптерните“ пари ви звучат като нетрадиционен подход, това отчасти е защото той рядко се прилага на практика. Никой не е сигурен как хората биха реагирали, ако им се дават допълнително пари по този начин. Какво ще стане, ако получателите изберат да спестят парите, вместо да ги похарчат? Мненията се различават. Икономистът Тенис Бросънс предупреждава, че политиката на „хеликоптерните“ пари не води до възвръщаемост, след като парите веднъж са дадени на хората. От друга страна, лихвените проценти могат да се променят само с един подпис, посочва той.
По-ефективно от количествени облекчения?
Бросънс също смята, че раздаването на „хеликоптерни“ пари понякога може да бъде по-добър вариант, отколкото типичните действия, които властите предприемат, като например количествените облекчения.
Източник: https://www.nnbulgaria.com/news/kakvo-tochno-predstavljavat-helikopternite-pari