Законът за измение и допълнение на Кодекса за застраховането (ЗИД на КЗ) се предлага във връзка с необходимостта от въвеждането в българското законодателство на разпоредбите на Директива (ЕС) 2016/97 на Европейския парламент и на Съвета от 20 януари 2016 година относно разпространението на застрахователни продукти.
Директивата отменя Директива 2002/92/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно застрахователното посредничество, като преработва и доразвива уредбата за разпространението на застрахователни продукти както на равнище застрахователно посредничеството, така и на равнище пряко предлагане на застрахователни продукти от самите застрахователи.
Със ЗИД на КЗ се предвиждат и отделни промени във връзка с прилагането на изисквания на Директива (ЕС) 2016/2341 относно дейностите и надзора на институциите за професионално пенсионно осигуряване, Директива 2009/103/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно застраховката „Гражданска отговорност“ при използването на моторни превозни средства и за контрол върху задължението за сключване на такава застраховка.
С оглед на предвиденото в Директива (ЕС) 2016/97 е поставено изискване за повишаване на квалификацията за всеки служител на разпространител на застрахователни услуги, равняващо се най-малко на 15 часа професионално обучение или развитие за всяка година. Предвижда се диференциация на няколко категории застрахователни посредници, като първа категория са досегашните застрахователни посредници (застрахователни брокери и застрахователни агенти), които трябва да отговарят на най-високия стандарт на изискванията за знания и умения.
Въвеждат се и нови правила за трансграничното извършване на дейността по застрахователно посредничество и за надзора върху него. В съответствие с Директива (ЕС) 2016/97 се урежда детайлна процедура по изпращане на уведомления между надзорните органи. Предлага се и механизъм за разпределение на правомощията междунадзорните органи на държавата членка по произход и на държавата членка п оседалището на клона на застрахователния посредник. Надзорният орган на държавата по седалището на клона на застрахователния посредник има преки надзорни правомощия върху дейността на този клон, в т. ч. за налагане на санкции и принудителни мерки. Така се създават условия за много по-бърз и ефективен надзор в интерес наползвателите на застрахователни услуги в приемащите държави членки. Урежда се и правомощие на надзорния орган на приемащата държава членка да вземе необходимите мерки, когато разпространител на застрахователни услуги със седалище в друга държава членка извършва дейност изцяло или основно на територията на приемащата държавачленка с цел да избегне разпоредбите на законодателството на приемащата държава членка, в случай че неговото седалище би било в нея.
Със ЗИД на КЗ се доразвива уредбата на предлагането на инвестиционни застрахователни продукти. Предлага се допълване на задълженията за предоставяне на информация пред ползвателя на застрахователни услуги, създаване на ограничения за получаване от разпространител на застрахователни услуги на такси, комисиони или други облаги във връзка с разпространение на инвестиционни продукти, които могат да създадат конфликт на интереси и да доведат до неспазване на задълженията му да действа честно, коректно и професионално в съответствие с интересите на своите ползватели на застрахователни услуги. Целта на тези разпоредби е да се ограничат възможностите емитенти на финансови инструменти, включени в инвестиционните фондове по застраховки, свързани с инвестиционен фонд, да стимулират посредством заплащане на парични суми или чрез други облаги застрахователи или застрахователни посредници да препоръчват инвестиция в съответния фонд, когато инвестиция в друг фонд или в друг инструмент би била по-подходяща с оглед на интересите на ползвателя на застрахователни услуги.
Във връзка с Директива (ЕС) 2016/97 е предложено и доразвиване на разпоредбите в областта на управлението и надзора на застрахователните продукти. Предложено е режимът да се отнася както до застрахователите, така и до застрахователни посредници, които разработват застрахователни продукти. Целта на уредбата е да се създадат гаранции, че още на етапа на разработване на застрахователния продукт неговият създател ще определи целевия пазар (лицата, за които този продукт ще се отнася) и ще трябва да оцени всички рискове, които имат отношение към целевия пазар, както и че предвижданата стратегия за разпространение съответства на избрания целеви пазар. Също така, уредбата предлага създаването на задължение за периодично преразглеждане на вече разработените продукти, дали те остават в съответствие с потребностите на целевия пазар. С въвеждането на тази уредба ще се създадат допълнителни гаранции срещу създаването и разпространението на продукти, които не съответстват на потребностите на ползвателите на застрахователни услуги, към които са насочени.
Промените можете да прочетете в “Държавен вестник” тук
Източник: baib.bg