Акция “Зима” започна от днес. KAT ще прави масови проверки за гумите, светлините, чистачките и изправността на автомобилите. Първоначално шофьорите само ще бъдат предупреждавани, а от средата на месеца ще им бъдат налагани и глоби. В момента няма законово изискване гумите да са зимни, така че се мери само дълбочина на грайфера, който трябва да е над 1,6 мм. Очаква се обаче до края на годината зимните гуми да станат задължителни при сняг, лед или трайно ниски температури. Полезни съвети от Международната асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи вижте ТУК»
Тази година, традиционната акция „Зима” ще протече през целия ноември и ще бъде разделена на три основни етапа: В първия – от 1 до 10 ноември – вниманието на пътните полицаи ще е насочено приоритетно към спазване на законовите изисквания от страна на водачите на пътно – превозни средства – велосипедисти, водачите на превозни средства с животинска тяга. Мотото на този етап е „С безопасно пътно превозно средство през зимата“.
От 11 до 20 ноември акцентът е поставен върху правилното поведение на пешеходците на пътя и на водачите на моторни превозни средства спрямо тях. Вторият етап ще протече под надслов „Пешеходци и водачи за толерантност на пътя”.
Есенно-зимният период се характеризира с бързи промени в метеорологичната обстановка, които от своя страна оказват отрицателно влияние върху пътно-транспортната обстановка и безопасността на движението. Намаляването на продължителността на деня, както и смяната на часовото време, създават допълнителни предпоставки за възникването на ПТП, тъй като вечерният пик на движението се измества в тъмната част от денонощието. Рязко се увеличават и предпоставките за тежки пътно-транспортни произшествия с участието на пешеходци. В национален мащаб, относителният дял на загиналите пешеходци нараства до 35 % от общия брой на загиналите при ПТП.
В рамките на третия етап – от 21 до 30 ноември – кампанията ще бъде фокусирана върху водачите на моторни превозни средства и техническата изправност на техните автомобили, както и готовността им за движение в зимни условия. Мотото на този заключителен етап е „Безопасно шофиране през зимата“.
През този период се увеличават злополуките, поради неизправни и нерегулирани фарове. Често тази причина се съчетава с липсващо или недостатъчно улично осветление в населените места, включително и на най-уязвимите участъци, пешеходни преходи и кръстовища. Значителна част от МПС са с нерегулирани и неизправни светлини, с липсваща или неефективна светлоотразителна сигнализация. В не редки случаи превишената и несъобразена с пътните условия скорост, в съчетание с посочените неизправности не позволява на водача да спре в рамките на осветената от автомобила зона, което е реална предпоставка за възникване на ПТП.
Международна асоциация на застраховани и пострадали в катастрофи припомня някои основни правила и особености, свързани с първия етап на акция “Зима”.
Велосипедите и другите двуколесни пътни превозни средства са рискови за управление при зимни условия. Хлъзгавите и заледени пътни настилки са предпоставка за настъпване на пътни инциденти, често с фатални последици.
Помнете, ако въпреки това сте решили да се придвижвате с велосипед през зимата, че сте длъжни да използвате светлоотразителна жилетка, когато сте извън населено място, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост. Важно е да сте видими отдалеч.
Не забравяйте, че велосипедите трябва да имат изправни спирачки, звънец, устройство за излъчване на бяла или жълта светлина отпред и червен светлоотразител отзад, както и бели или жълти светлоотразители (или елементи) отстрани на колелата. Препоръчително е при зимни условия да не се използват велосипеди или други двуколсни превозни средства.
Източник: iaic.bg